Komunikacijske sposobnosti životinja zavise i o okoline u kojem žive - cirkuske životinje imaju bogatiji “rečnik” jer imaju više prilika za učenje
Orangutani razgovaraju pokretima, a britanski su znanstvenici otkrili da se “majmunski jezik” sastoji od čak 40 različitih signala. Ioako su ranija istraživanja već proučavala govor tela velikih majmuna, ovo je prvo koje se je usredotočilo na internacionalno značenje određenih gesti. Znanstvenici su devet meseci proučavali majmune u zoološkim vrtovima Velike Britanije i Holandiji te ustanovili da se oni služe istim pokretima. Njima su slali poruke poput “želim se igrati”, “daj mi to”, “odlazi”, “sledi me” i “prestani”. Pozivi na igru uključivali su različite majmunarije poput kotrljanja na leđima, stavljanje predmeta na glavu i slanje poljubaca. Ako ne bi odmah dobili što žele, orangutani su postajali uporniji. No, majmuni nisu jedine životinje koje međusobno komuniciraju. Dok konji trljanjem noseva iskazuju privrženost, da bi signalizirali opasnost belorepi jeleni podižu rep u zrak, a kenguri to čine udaranjem stražnjim nogama.
Komunikacijske sposobnosti životinja zavise i o okoline u kojem žive - cirkuske životinje u pravilu imaju mnogo bogatiji “rečnik” jer imaju više prilika za učenje, a još su veštije one koje imaju učitelje. Papagaj Alex, s kojim je 30 godina radila dr. Irene Pepperberg, uspeo je naučiti značenje 150 reči, znao je brojati, a pomalo čak i sabirati.
>>> Žirafe komuniciraju infrazvučno, zvukovima koji su suviše niski da bi ih ljudi mogli čuti. Takvi zvukovi čuju se na veće udaljenosti, pa žirafe s nekoliko kilometara mogu upozoriti druge žirafe na opasnost.
>>> Za sporazumevanje grbavi kitovi ispuštaju glasove slične pevanju koji se šire stotinama kilometara. Svaka grupa kitova razvija svoju tipičnu “pesmu” koja traje između 6 i 15 minuta. Pesme imaju čvrstu strukturu, tekom vremena se polagano menjaju, no svi “pevači” uvijek su usklađeni.
>>> Pronađe li hranu, pčela će to plesom signalizirati drugim pčelama. Jedna vrsta plesa znači “hrana je daleko”, a druga “hrana je blizu”. Što je ples intenzivniji i žustriji, hrana je bolja. Komunikaciju pčela zapazio je još Aristotel, a novija istraživanja otkrila su njezinu složenost i preciznost.
Pametni orangutani znaju reci i po koju rec
Mario | 10:40 | | 0 коментара
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
0 коментара:
Постави коментар